Copyright All Rights Reserved. Design & Developed by Themeseye
Tegyük fel, hogy az Önök 120 négyzetméteres családi házának villany-számlája 15 ezer Ft, fűtésszámlája pedig átlagban 25 ezer Ft, ami összesen 40 ezer Ft. Felszerelünk Önnek napelemet, valamint elektromos fűtési rendszert 4 millió Ft-értékben, melyet követően 0 Ft lesz az áram-, és a fűtésszámlájuk. Ha mindezt készpénzbúl finanszírozta volna akkor 8 év lenne a beruházás megtériülési ideje.
Amennyiben az 50%-os Otthonfelújítási Program keretein belül valósítja meg ezt a projektet a 4 millió Ft felét utólag visszaigényelheti. Tehát így a 2 millió Ft-nak kell megtérülnie, amihez már csak 4 és év szükséges.
Most számoljuk mindezt kölcsönnel! Egy 4 millió forint összegű, 3% kamatozású kölcsön felvételével, valamint az otthonfelújítási támogatással Ön fix 10 évig 19.500 Ft-ot fizet havonta a kölcsön után. Vagyis a fizetendő rezsi kevesebb lesz, mint eredeti számláinak fele! Így a napelem által havonta megspórolt 40 ezer Ft-ból még mindig 20.500 Ft marad a zsebében, amely a futamidő végén 2.400.000 Ft megtakarítást és immáron ténylegesen 0 Ft-os rezsit jelent, miközben ingatlanjának értéke 1,5-szeresére nőtt!
A családoknak meg kell előlegezniük a felújítás teljes költségét, amit utólag tudnak visszaigényelni a Magyar Államkincstárnál. Az összegyűjtött számlákat a munka befejezését követő 60 napon belül teljesen egészében elektronikus (vagy postai) úton kell beküldeni. Az államkincstárnak 30 napja van az elbírálásra, pozitív döntést követően pedig 5 napon belül kiutalják a támogatás összegét.
Azon magyar állampolgárságú házaspárok, élettársak, vagy elváltak akik legalább egy gyermeket várnak, vagy nevelnek. Ha a szülők lakhelye nem azonos:
a) az a fél lehet jogosult a maximum 3 millió forintos támogatásra, akinél legalább egy közös gyermekük lakhelye van, míg a másik félnél egy gyermeknek sincsen lakhelye, vagy
b) ha mindkettejük lakhelye megegyezik legalább egy közös gyerekük lakhelyével akkor külön-külön maximum 1,5 millió forintos támogatást vehetnek igénybe (ha az egyik szülő lemond az őt megillető részről, akkor a másik megkaphatja a teljes 3 millió forintos összeget)
Magyarország területén fekvő, a nyilvántartásban lakás, vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületeinek korszerűsítésére vehető igénybe.
Abban az esetben lesznek jogosultak a támogatásra, ha az igénylő és a gyermek(ek) a lakásban együttesen legalább 50%-os tulajdonjogot birtokolnak. Olyan több lakásból álló ingatlan esetén, ami osztatlan közös tulajdonban van, az igénylő által benyújtott használati megállapodás, vagy bírósági ítélet szükséges.
Az igénylő, valamint a támogatásra való jogosultság elbírálásához igénybe vett valamennyi gyermeke a támogatással érintett lakásban legalább 1 éve lakcím szerinti bentlakási jogviszonnyal kell, hogy rendelkezzen (kivéve magzat esetén).
Ugyanarra az ingatlanra ugyanazon személy csak egyszer veheti igénybe a támogatást. Kivéve hogyha az ingatlan később eladásra kerül, mert ekkor az új tulajdonos újból megigényelni a támogatást, ha még nem tette meg korábban.
a) az igénylő magzata a várandósság 12. betöltött hetét követően
b) vér szerinti vagy örökbefogadott, a 25. életévét még be nem töltött gyermek
c) a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy
d) az igénylő kiskorú rokona, ha a gyermek szüleinek halála miatt annak kirendelt gyámja
A köztartozásmentes igénylő legalább 1 éves, folyamatos TB jogviszonnyal kell, hogy rendelkezzen, melyben egybefüggően maximum 30 nap megszakítás megengedett. Jogosult lehet a támogatásra továbbá nyugdíj mellett munkavégző, felsőoktatásban résztvevő, valamint az utolsó 3 hónapban álláskeresési járadékot felvevő személy.
Fontos lehet továbbá, hogy aki a támogatás megigénylését megelőző 180 napban közfoglalkoztatási jogviszonyban állt, vagy az igénylés benyújtásakor külföldi TB jogviszonnyal rendelkezik, az nem jogosult a támogatásra!
Legkésőbb a támogatás folyósítását követő 180. napig az Államkincstár jogosult a Kormányhivatal bevonásával helyszíni ellenőrzés keretében a lakást megvizsgálni, amelyről a Kormányhivatal jegyzőkönyvet készít. Ha a jegyzőkönyvben foglaltak alapján a Kincstár megállapítja, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe az otthonfelújítási támogatást, akkor felszólítják az igénylőt a támogatás az államháztartásról szóló törvény szerinti, kamattal növelt összegének visszafizetésére!
További információkért látogasson el a Magyar Államkincstár hivatalos oldalára!